Split jako najpopularniejszy klimatyzator

Rynek klimatyzatorów z roku na rok powiększa się. Coraz więcej osób chce zaznać komfortu przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu. Coraz więcej firm zapewnia komfortowe warunki swoim pracownikom zauważając, że ich produktywność zwiększa się. Klimatyzatory wykorzystywane są również na większą skalę w halach produkcyjnych. Każdy klimatyzator będzie różnił się budową i umiejscowieniem podzespołów. Dzisiaj zajmiemy się jednym z najpopularniejszych klimatyzatorów czyli klimatyzatorem typu split. Zyskał on swoją popularność ze względu na swoją niezawodną pracę oraz bardzo ergonomiczne rozmieszczenie podzespołów.

Klimatyzator typu split są najczęstszym wyborem klientów z racji swojej cichej pracy. Włączony klimatyzator jest praktycznie niesłyszalny. Dzieje się tak ze względu na jego budowę. Cała konstrukcja klimatyzatora składa się z dwóch części. Element znajdujący się wewnątrz pomieszczenia występuje najczęściej pod postacią estetycznego panelu dekoracyjnego. Znajduje się w nim parownik, który wytwarza powietrze w środku klimatyzowanego pomieszczenia. Element ten charakteryzuje się bezgłośną pracą. Wszystkie podzespoły mechaniczne, które mogą wytworzyć jakikolwiek dźwięk umieszczone są w drugim elemencie, który znajduje się poza pomieszczeniem. Do podzespołów mogących wytwarzać jakikolwiek hałas zaliczamy sprężarkę czy wentylator skraplacza. Elementy połączone są ze sobą rurkami miedzianymi w izolacji termicznej oraz za pomocą kabla sterującego. Wszelkie skropliny i nieczystości z pomieszczenia odprowadzane są poprzez rurki odpływowe wyprowadzające nieczystości na zewnątrz budynku lub do kanalizy. Odseparowanie tyc dwóch elementów zapewnia bezszelestną pracę klimatyzatora.

serwis-klimatyzacji

Chłodzenie w klimatyzatorze typu split

Jak już zostało wspomniane wszelkie elementy mogące wywoływać hałas umieszczone są w jednostce znajdującej się na zewnątrz pomieszczenia. Za odpowiednią pracę klimatyzatora odpowiada natomiast zespół części umieszczonych w jednostce wewnętrznej pod postacią płyty sterującej klimatyzatora. To właśnie ona w zależności od zapotrzebowania wysyła komendę do załączenia agregatu zewnętrznego. Jednostka wewnętrzna natomiast wyposażona jest w wymiennik ciepła (parownik), który pozwala na regulację temperatury w zakresach 17 – 30*C. Jednostka wewnętrzna posiada również wentylator, który pracuje w kilku prędkościach, dzięki czemu możemy szybko uzyskać wymaganą temperaturę w pomieszczeniu.

Ogrzewanie w klimatyzatorze typu split

Obecnie klimatyzatory posiadają w swoim standardzie funkcję ogrzewania. Zapewnia to dużo bardziej wszechstronne wykorzystanie urządzenia. Ogrzewanie za pomocą klimatyzatora cechuje się dużo wyższą sprawnością grzewczą w stosunku do tradycyjnego ogrzewania elektrycznego. Im wyższa sprawność urządzenia tym większe temperatury przy niskim wykorzystaniu energii elektrycznej. Sprawność urządzenia wyrażona jest we współczynniku COP, który jest stosunkiem dostarczonej przez urządzenie mocy cieplnej do zużytej energii elektrycznej. Im wyższe COP tym lepsza sprawność pompy ciepła. Warto brać to pod uwagę przy zakupie urządzenia.

Styl i funkcjonalność w jednym, czyli urządzenie klimatyzacyjne w pomieszczeniu.

Pomieszczenie z stylowym klimatyzatorem od razu nabiera szyku i elegancji. Nowoczesne urządzenia w pomieszczeniu wyrażają również otwartość na nowe technologie. Obecnie wybór stylu w jakim będzie prezentowało się urządzenie klimatyzacyjne jest ogromny. Od klasycznych urządzeń po futurystyczne wykończenia. W przypadku instalacji klimatyzacyjnej typu split wyróżniamy 5 głównych rozmieszczeń jednostki wewnętrznej czyli tej, która będzie odprowadzała ciepło z pomieszczenia.

  • Ścienne – montaż ścienny
  • serwis-klimatyzacji
  • Kasetonowe - montaż w suficie podwieszanym (G-K, OWA), widoczny tylko panel dekoracyjny
  • serwis-klimatyzacji
  • Przysufitowe - montaż pod sufitem
  • serwis-klimatyzacji
  • Przypodłogowe - montaż na ścianie przy podłodze (wygląd grzejnika)
  • serwis-klimatyzacji
  • Kanałowe - kanałowe- montaż z reguły w suficie podwieszanym, powietrze doprowadzane do pomieszczenia za pomocą kanałów wentylacyjnych- widoczne tylko anemostaty w suficie.
  • serwis-klimatyzacji

    Tytan pracy, czyli zewnętrzna jednostka klimatyzatora

    Jak zwykle najwięcej pracy wykonuje ten, którego nie widać. Właśnie w ten sposób cały ciężar pracy klimatyzatora spoczywa na barkach jednostki zewnętrznej. To właśnie ona kryje w sobie najcięższe i najpotężniejsze mechanizmy. Głównymi elementami znajdującymi się wewnątrz urządzenia jest sprężarka, skraplacz z wentylatorem oraz element rozprężny. Urządzenie dobierane jest najczęściej według mocy urządzeń wewnętrznych. Obecnie przepisy UE przewidują, że wszystkie klimatyzatory muszą być wyposażone w technologię inverterową, która polega na płynnej regulacji mocy sprężarki i dostosowaniu jej do aktualnego zapotrzebowania na schłodzenie bądź ogrzanie pomieszczenia. Przynosi to szereg korzyści między innymi znaczną oszczędność energii elektrycznej, dłuższą żywotność sprężarki czy cichszą pracę całego agregatu.

    serwis-klimatyzacji


    Skorzystaj z naszej pełnej oferty

    Poznaj naszą szeroką ofertę usług

    Jesteśmy blisko Ciebie

    Sprawdź!