Pompa Ciepła energia prosto z natury

Pompa ciepła pomimo tego, że istnieje już na rynku od bardzo długiego czasu to nadal uważana jest za nowinkę technologiczną. Dzieje się tak, dlatego że cały czas rośnie presja na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Często mówi się o rezygnacji z paliw jakimi są węgiel, olej czy ropa. Alternatywą są często panele fotowoltaiczne, ale nasz klimat nie sprzyja tego typu rozwiązaniom. Remedium na te potrzeby jest właśnie pompa ciepła.

Pompa ciepła może być porównywana z działaniem lodówki. Działa na tej samej zasadzie tylko nie pobiera ciepła z przetworów spożywczych umieszczonych we wnętrz lodówki, a pobiera to ciepło bezpośrednio z gruntu, wody czy powietrza. Mówiąc językiem fachowym ogrzewanie sprężarkową pompą ciepła (najpopularniejszą) nazywa się ogrzewaniem termodynamicznym. Bierze się to oczywiście z zasady działania urządzenia (Lewobieżny obieg Lindego) oraz praw fizyki (I i II Zasada Termodynamiki).

Podstawowym zadaniem pompy ciepła jest transport ciepła ze źródła dolnego o niższej temperaturze do źródła górnego o temperaturze wyższej. Budowa i rodzaj uzależnione są od źródła ciepła niskotemperaturowego oraz sposobu jego pozyskania. Może to być ciepło odpadowe (ścieki, woda chłodząca w procesach przemysłowych) lub ze źródła odnawialnego (powietrze zewnętrzne, grunt, promienie słoneczne, woda gruntowa).

Dolne źródło ciepła wykorzystane zostaje do zmiany stanu skupienia czynnika roboczego (czynnik chłodniczy), który odparowując w parowniku pobiera ciepło. Jest on dalej w sprężany (czynnik) w sprężarce aby oddać ciepło w wymienniku (skraplaczu) w procesie skraplania podgrzewając powietrze (nawiew ciepłego powietrza) lub wodę (c.o. lub c.w.u.).

Przykład zastosowania powietrznej pompy ciepła do ogrzewania podłogowego poniżej:

serwis-klimatyzacji

Ogrzewanie domu pompą ciepła łączy ze sobą zarówno ekologię jak i oszczędność liczoną w pokoleniach. Niezależność energetyczna w dzisiejszych czasach jest bardzo istotną kwestią. Możemy to osiągnąć przy pomocy pompy ciepła. Jak wiemy do poboru energii możemy wykorzystać różne źródła od ścieków aż po wody gruntowe. Od nas będzie zależał wybór źródła poboru energii lecz musimy pamiętać, że pompa ciepła gruntowa wymaga dużej ingerencji w powierzchnię terenu wokół budynku (odwierty lub wykopy). Znacznie szybciej, sprawniej oraz łatwiej można zamontować powietrzną pompę ciepła. Montaż powietrznej pompy ciepła może odbyć się w dowolnym momencie projektu budynku lub w istniejącej już konstrukcji.

serwis-klimatyzacji


Skorzystaj z naszej pełnej oferty

Poznaj naszą szeroką ofertę usług

Jesteśmy blisko Ciebie

Sprawdź!