Rekuperacja i jej przełożenie na oszczędności

Rekuperacja jest to inaczej mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła. Znaczną przewagę nad tradycyjnymi formami wentylacji stanowi tutaj ogrzewanie świeżego powietrza, które jest nawiewane do domu. Otrzymujemy nie tylko przyjemne i ciepłe powietrze, ale również powietrze oczyszczone i wolne od wszelkiego rodzaju alergenów. Rekuperacja na rynku polskim staje się z roku na rok coraz bardziej popularną formą wentylacji. Niewątpliwie wpływ na to mają spadające ceny urządzeń (rekuperatorów) oraz coraz większa świadomość inwestorów, że zakup zwraca się w dość szybkim tempie w postaci oszczędności na zużyciu energii na ogrzanie budynku. W ciągu ostatnich 10-15 lat w zdecydowanej większości budynków nastąpiła wymiana okien na nowe, szczelne potocznie zwane "plastikowymi". Podobnie sprawa ma się z docieplaniem budynków czy to styropianem czy od jakiegoś czasu również wełną mineralną. To sprawia, że nowe obiekty jak i obiekty po termomodernizacji nie są już w naturalny sposób wentylowane przez nieszczelności w oknach, drzwiach a nawet nieszczelności murów. Oszczędności na ogrzewaniu są naprawde spore, jednak brak wentylacji wiąże się z problemem wilgoci, zaduchu a niekiedy nawet pleśni. Nie trzeba chyba już wspominać o szkodliwym działaniu takiego stanu na organizm. Użytkownikowi pozostaje uchylić okno lub zastosować nawiewniki okienne. W tym momencie cała termomodernizacja przestaje mieć sens, bo wracamy do punktu wyjścia. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie rekuperator, którego zadaniem jest zminimalizować straty ciepła związane z wentylacją budynku w sposób mechaniczny (wymuszony obieg powietrza). Dzięki rekuperacji wymienisz zużyte, brudne powietrze w Twoim domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła.

W jaki sposób działa Rekuperator?

Rekuperator to centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. Jego działanie zastępuje tradycyjną wentylację grawitacyjną. Odzyskuje on ciepło ze zużytego powietrza wywiewanego z pomieszczeń celem wstępnego podgrzania świeżego powietrza wtłaczanego z zewnątrz. Powietrze krąży w budynku w sposób wymuszony przez wentylatory. Podstawowe elementy urządzenia:

  • wentylator nawiewny- wprowadza świeże powietrze do budynku
  • wentylator wywiewny- odprowadza zużyte powietrze na zewnątrz budynku
  • wymiennik ciepła- odpowiedzialny za odzysk ciepła. Odbywa się w nim wymiana ciepła pomiędzy przepływającymi przez wymiennik strumieniami powietrza nawiewanego i wywiewanego. Warto zaznaczyć, iż strumienie są odseparowane od siebie tak więc nie występuje przenikanie zapachów ani drobnoustrojów z powietrza wywiewanego do nawiewu.
  • filtry powietrza- zabezpieczają wymiennik ciepła i wentylatory przed kurzem i pyłem
  • sterownik- umożliwia zmianę parametrów w urządzeniu (temperatura, prędkość wentylatorów etc.)
  • serwis-klimatyzacji

    Dzięki rekuperacji uzyskasz:

  • oszczędności na ogrzewaniu nawet do 50%
  • mniejsza zawartość CO2 = lepsze samopoczucie
  • filtracja powietrza = mniejsza ilość pyłków, alergenów, kurzu i owadów
  • zapobieganie rozwojowi pleśni na ścianach oraz ogólnego zawilgocenia budynku
  • brak zaparowanych okien oraz luster
  • oszczędności na budowie kominów wentylacyjnych (potrzebne jedynie kominy spalinowe do pieca i kominka)
  • brak przeciągów
  • oszczędności na wydatkach inwestycyjnych (pompa ciepła, ogrzewanie podłogowe)
  • poprawa mikroklimatu w domu poprzez precyzyjniejsze sterowanie temperaturą i wilgotnością
  • niskie koszty serwisu (ogranicza się on do sprawdzania czystości filtrów)
  • znikoma awaryjność ze względu na prostotę budowy.

  • Rekuperacja nie jest modnym gadżetem lub trendem w budownictwie. Wraz ze wzrostem szczelności budynków staje się nieodzowną częścią jego wyposażenia. Obecnie przyjęto, że nie da się zbudować domu energooszczędnego bez wentylacji z odzyskiem ciepła. W domach pasywnych budowanych w zachodniej europie rekuperacja stała się obowiązkowa. Oczywiście sprawność instalacji i urządzenia zależy od jej poprawnego montażu. Źle osadzone okno lub drzwi będą sprawiały problem w ich użytkowaniu. To samo tyczy się rekuperacji - niepoprawnie zaprojektowana i zainstalowana owszem będzie działać ale z mniejszym współczynnikiem odzysku ciepła. Dlatego zadbaj, aby Twoje Twoja wentylacja była zainstalowana jak najbardziej profesjonalnie. Jest to inwestycja na lata nie tylko w sprawny i funkcjonalny system, ale i w zdrowie Twojej rodziny.

    serwis-klimatyzacji


    Skorzystaj z naszej pełnej oferty

    Poznaj naszą szeroką ofertę usług

    Jesteśmy blisko Ciebie

    Sprawdź!